Film
Divadlo
Výstava
Podujatie
Hudba
Šport
Vzdelávanie
Pre deti
La Gioia v Nitre

La Gioia v Nitre

Rozhovor + Fotoreportáž z koncertu La Gioia a Band Rockové balady

Dňa 09.04.2017 v Nitre vystúpilo známe slovenské operné trio La Gioia. Publikum predstavili svoje cover verzie najznámejších rockových hitov a poriadne to roztočili.

La Gioia je zoskupenie troch mužov - Petra Ďurovca, Petra Ševčíka a Mateja Vaníka. Fungujú od roku 2008 a preslávili sa najmä vďaka súťaži Československo má talent. Zaujímavosťou je, že nespievajú klasickú operu, ale venujú sa tzv. popopere, ktorá spája modernú hudbu s operou a tým ju dostávajú do podvedomia mladých ľudí. Tentoraz si ale pripravili niečo ešte odlišnejšie.

V Nájomnej jednotke 210 sa predstavili so súborom najznámejších rockových hitov, hlavne 70.-80. rokov, čím vyvolali nezabudnuteľnú atmosféru romantiky, ale aj zábavy. Celý koncert sa niesol v uvoľnenom duchu a to aj vďaka vtipným poznámkam a “scénkam” spevákov. Záver korunovali nesmrteľným hitom Haleluja, ktorý postavil obecenstvo na nohy. 

 

Jeden zo spevákov, Peter Ševčík, poskytol rozhovor aj NitraCity:

Začneme základnou otázkou. Chceli ste byť od malička spevákmi? Čo Vás na túto dráhu priviedlo?
Nemôžem hovoriť za chlapcov, ale ako sme sa tak rozprávali tak nikto z nás nechcel byť od začiatku spevákom, v podstate aj školy máme vyštudované rôzne. Ako v detstve, ak môžem sám za seba povedať, ja osobne som vždy túžil byť v materskej škole, moje vysnívané povolanie bolo vodič nákladiaku alebo smetiarenského auta, to bolo niečo úžasné pre mňa. Spev som potom študoval na konzervatóriu a neskôr na vysokej.

Je známe, že názov skupiny La Gioia znamená v preklade “radosť” v taliančine. Zaujímalo by ma, čo Vás inšpirovalo pri výbere názvu?
Nič konkrétne sme nehľadali, žiadnu kulehu ani metaforu. Jednoducho sme potrebovali v našich začiatkoch nájsť nejaký názov, ktorý by dobre znel. Vzhľadom na to, že sme traja chlapi tak by bolo dobre, keby to bolo ženského rodu a v taliančine. Tak sme skúšali rôzne slovné spojenia a zrazu vzniklo La Gioia. Bola to v podstate slovná hračka, aby to bolo príznačné pre to čo robíme a aby to bolo v taliančine, keďže väčšina operných skladieb je v tomto jazyku.

Toto turné nie je klasicky operné, je to spojenie rocku a opery. Prečo práve tento žáner, keď vlastne toto spojenie veľmi nejde dokopy?
Práve že ide, pretože každá rocková balada, ktorá bola zložená veľmi korešponduje s opernými áriami, kde sú dlhé ťahavé tóny a sú veľmi nosné a melodické. Ja by som rockové balady nazval modernými áriami, pretože sa veľmi dobre a ľahko spievajú. Tiež nás k tomu viedlo aj to, že na každom našom doterajšom albume máme 1-2 rockové veci a preto sme si povedali, prečo ostať len pri tomto počte a neurobiť celý komplet.

Zameriavate sa skôr na tie staršie skladby?
Zameriavame sa hlavne na 80.-90. roky. Moderná doba príliš veľa rockových piesní neprináša a preto toto obdobie, na piesne na ktorých sme vlastne my vyrastali. Pamätáme si z našich prvých lások a diskoték. Takže toto bolo tiež základom. 

V Nitre ste už vystupovali a teda dvaja členovia ste aj domáci. Väčšina umelcov má teda v domovskom prostredí trému, máte ju aj vy?
Je to väčšia zodpovednosť, pretože to domáce publikum vás dokonale pozná a je možno trošku náročnejšie na to aby človek odovzdal kus seba a oni aby to prijali a odniesli si kus emócie z koncertu. Trému máme samozrejme vždy, hlavne teraz, lebo máme niekoľko nových vecí a dúfame, že vyjdú. Ale to je v poriadku, lebo keby človek nemal trému, tak niečo nie je v poriadku.

A ešte posledná otázočka. Keď hovoríte, že máte aj nové veci, budete mať aj nový album? Na čo sa fanúšikovia môžu tešiť?
Pripravujeme, konkrétne tento rok 2017 by sa mal niesť v znamení vydania vianočného CD, ktoré pripravujeme v zimnom období, to je to najdôležitejšie. Tiež plánujeme natočiť DVD z jedného veľkého koncertu na amfiteátri v Detve. To sú audiovizuálne plány. Čo sa týka koncertov, tak by sme pokračovali s rockovými baladami aj na jeseň. 

Nad nejakou spoluprácou s interpretmi, napríklad z oblasti rapu, ste neuvažovali?
Až do takýchto extrémov sme sa zatiaľ nerozhodli ísť, aj keď možno by to bolo zaujímavé. Už vlastne samotný experiment, prespievané populárne piesne a rockové balady sú dosť výrazné. A rysuje sa nám ešte spolupráca so zahraničnými autormi, hlavne z Českej republiky, takže sami sme zvedaví ako to dopadne. Určite budeme divákov informovať. 

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce.

Pre NitraCity
Laura Kaličiaková

14-4-2017

01
02
03
05
04
06
KALENDÁR PODUJATÍ
<apríl 2018>
poutstšpisone
26272829303101
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30010203040506

BLOG
24.04.2017
GARDENIA - DOMEXPO
14.04.2017
La Gioia v Nitre
03.02.2017
AKO BY TO BOLO...